-
Zdrowy sen
Spis treści
Budzenie się w nocy bywa wyjątkowo uciążliwe. Zwłaszcza, jeśli zmagasz się z nim od dłuższego czasu i nie potrafisz znaleźć przyczyny. Codziennie borykasz się z nieprzyjemnymi skutkami – rozdrażnieniem, niewyspaniem, a także zmęczeniem w ciągu dnia i brakiem koncentracji? Podstawą funkcjonowania naszego organizmu jest zdrowy sen. Chcesz poznać powody budzenia się w nocy? Zapraszamy do artykułu! Podpowiadamy też, jak sobie z nimi radzić.
Jak znaleźć przyczynę?
Jeśli zwykle przesypiałeś całe noce i rankiem byłeś wyspany, a budzenie się utrudnia Ci wypoczynek dopiero od niedawna, zastanów się nad tym, co się zmieniło w Twoim życiu i codziennej rutynie. Może doszedł stres lub zacząłeś pracę na zmiany? Zadbaj więc o wyciszenie i zrelaksowanie się przed snem. W przypadku pracy na zmianę czasem wystarczy dać sobie czas na przyzwyczajenie się i dbanie o higienę snu. Jeśli jednak te przyczyny Ciebie nie dotyczą, przyjrzyj się swojemu zdrowiu.
Bezdech senny i nerwica – jak bardzo wpływają na sen?
Jedną z najczęstszych przyczyn wybudzania się w trakcie snu jest bezdech senny. To poważna przypadłość, która może skutkować nie tylko niewysypianiem się i wybudzaniem. Przyczynia się także do wyczerpania organizmu przez niedostarczanie mu odpowiedniej ilości tlenu. Osoby zmagające się z zatrzymywaniem oddychania w trakcie snu mogą być bardziej narażone na zawał serca i cukrzycę. Bezdech senny nie tyle można, co należy leczyć, aby poprawić nie tylko jakość wypoczynku, ale też zadbać o zdrowie.
Bezsenność lub budzenie się w nocy również mogą być objawami nerwicy. Osoba, która cierpi na to zaburzenie, odczuwa bardzo silny lęk oraz strach. Objawy, które temu towarzyszą to m.in.: roztrzęsienie, drżenie rąk czy duszności. Ciągłe odczuwanie strachu nie pozwala na zdrowy wypoczynek, pojawia się wybudzanie z lękiem i kołataniem serca. W tym przypadku konieczne jest udanie się do lekarza, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie.
Budzenie się w nocy a choroby
Przyczyny wybudzania się podczas nocnego wypoczynku to nie tylko bezdech i nerwica, lecz także inne choroby. Zaburzenia pracy tarczycy, częstomocz oraz nadciśnienie – również mogą powodować częste budzenie się w nocy. Ten problem nierzadko pojawia się w przypadku menopauzy, gdy dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej.
Wybudzanie w nocy – jakie mogą być skutki?
Zaburzenia snu mogą poważnie szkodzić zdrowiu i negatywnie wpływać na jakość życia. Oto niektóre skutki wybudzania się:
- niewyspanie,
- brak koncentracji,
- rozdrażnienie,
- senność w ciągu dnia,
- bóle głowy,
- silniejsze odczuwanie stresu,
- spowolnienie reakcji,
- brak motywacji.
Konsekwencje braku odpowiedniego wypoczynku często utrudniają funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego zadbaj o higienę snu lub udaj się po pomoc do specjalisty.
Jak zadbać o sen?
Istnieją metody, dzięki którym szybciej zaśniesz, a organizm lepiej zregeneruje się w trakcie snu. Wprowadzenie do codziennej rutyny niektórych nawyków pomaga zwalczyć ciągłe budzenie się w nocy. Chcesz zadbać o zdrowy wypoczynek? Poznaj sposoby na lepszy sen:
- ogranicz korzystanie z monitorów ekranowych na dwie godziny przed snem,
- wykonaj ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą Ci się wyciszyć,
- nie pij kawy wieczorem,
- nie jedz ciężkostrawnych dań,
- ostatni posiłek zjedz około 2 godziny przed snem,
- przewietrz sypialnię,
- zadbaj o to, aby w sypialni było cicho – nie włączaj radia ani telewizora,
- postaraj się ograniczyć sytuacje stresowe.
Niektóre przyczyny budzenia się w nocy można łatwo wyeliminować samodzielnie. Wprowadź do swojego życia nawyki, które pozytywnie wpływają na nocny wypoczynek. Przede wszystkim skup się na zminimalizowaniu stresorów, wprowadź do codzienności aktywność fizyczną i zdrowo się odżywiaj. Jednak, jeśli zmagasz się z wcześniej wspomnianymi problemami zdrowotnymi, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.
Jak dobrać materac, aby się wyspać?
Zastanawiasz się, dlaczego budzisz się w nocy, mimo braku problemów zdrowotnych czy stresu? Zwróć uwagę na to, na czym spisz. Nieodpowiednio dobrany, niewygodny materac może przyczyniać się do niskiej jakości snu, a także do częstego budzenia się w nocy. Stwórz przyjazną dla wypoczynku przestrzeń i dobierz odpowiedni materac, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom oraz preferencjom i ciesz się zdrowym, jakościowym snem.
PK
Nikt jeszcze nie dodał opinii do tego wpisu, bądź pierwszy!